Urzędy miejskie
Warsztaty z zasad prostej i zrozumiałej komunikacji

Na zlecenie firmy QS Zurich uprościliśmy dokumenty urzędowe i przeszkoliliśmy pracowników urzędów miast Sopotu i Warszawy. Podczas spotkań doradczych pomogliśmy też wypracować pożądany styl komunikacji.

Projekt dofinansowany ze środków unijnych realizowany był przez firmę QS Zurich Sp. z o.o. dla urzędów miast Sopotu i Warszawy. Prace wstępne obejmowały przygotowanie analizy, redakcji językowej i uproszczenie dokumentów urzędowych tworzonych przez oba urzędy. Następnie przeprowadziliśmy z przedstawicielami tych urzędów serię spotkań doradczych na temat stylu opracowanych dokumentów. Zespół roboczy składał się z urzędników, prawników i językoznawczyń, co pozwoliło wypracować satysfakcjonujące wszystkie strony rozwiązania językowe upraszczające styl urzędowy.

Kluczową część stanowiły warsztaty dla pracowników urzędu. Teksty znane urzędnikom z ich codziennej pracy, takie jak teksty informacyjne, decyzje administracyjne i pisma prawne, były przekształcane w duchu jasnego i zrozumiałego języka. Praca nad tekstami opierała się na metodologii Easy to Read i zmierzała do usunięcia barier językowych, ograniczających swobodne korzystanie z usług urzędu.

W ostatnim etapie zespół ekspercki Jasnopisu doradzał pracownikom różnych wydziałów urzędów w Warszawie i Sopocie, jak w praktyce wdrożyć do codziennej pracy zasady jasnego i zrozumiałego języka. Uczyliśmy, jakie mechanizmy językowe wykorzystywać, aby komunikat był dla odbiorcy przyswajalny po jednokrotnej lekturze. Pokazywaliśmy, jak zastępować trudne słownictwo prostszymi odpowiednikami, a skomplikowane konstrukcje językowe zamieniać na jasne i dostępne dla każdego czytelnika.

Efekty

Prostsze dokumenty kierowane do klientów urzędu. Zmiany we wzorach pism urzędowych.

Bądźmy w kontakcie!
Chcesz dowiedzieć się więcej o Jasnopisie, nawiązać współpracę, zamówić usługi?
Skorzystaj z formularza:
Skorzystanie z formularza oznacza zgodę na naszą politykę prywatności i regulamin
Zadzwoń do nas:
+48 22 11 00 116
Napisz e-mail:
kontakt@jasnopis.pl
poznaj nasze inne realizacje