Tekst
Co sprawdzamy?
Wprowadź tekst
Nie wiesz, jak działa Jasnopis? Przeczytaj instrukcję obsługi

* Nie używaj Jasnopisu do przetwarzania tekstów zawierających dane osobowe, informacje poufne lub jakiekolwiek treści podlegające ochronie. Wybierz inny tekst lub usuń te dane.
Wyniki
Chcesz sprawdzić tekst o nieograniczonej długości,
Twój tekst wciąż jest trudny?

Zapraszamy na szkolenie „Praktyka prostego języka”. Przez jeden intensywny dzień online pokażemy Ci podstawy jasnopisania – nie w teorii, ale w praktyce! Zaserwujemy dawkę niezbędnej wiedzy, a następnie na licznych i różnorodnych przykładach z życia nauczymy Cię pisać prosto. Przekonasz się, że teksty napisane prostym językiem to same korzyści: dla Ciebie, dla Twoich współpracowników, dla Twojej firmy, dla Twoich klientów.

Najbliższe szkolenie odbędzie się już 17 września 2024 r.

Zapisz się

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czy mogę korzystać z Jasnopisu bezpłatnie?
Za pomocą Jasnopisu możesz bezpłatnie sprawdzić teksty o długości do 1800 znaków.
Jakie teksty można sprawdzić po zakupieniu pakietu?
Dzięki zakupowi różnych pakietów możesz w Jasnopisie analizować dłuższe teksty lub o zupełnie nieograniczonej długości. To znacząco zwiększa wygodę pracy z Jasnopisem!
Jak naliczane są strony w pakietach?
Stronę liczymy jako 1800 znaków (znormalizowana strona maszynopisu). Teksty krótsze niż 1800 znaków nie wliczają się do Twojego pakietu – są zawsze bezpłatne. Dopiero dłuższe teksty wykorzystują Twój limit.
Jak uprościć tekst za pomocą Jasnopisu?
Aby zacząć korzystać z funkcji upraszczania, wystarczy kupić dowolny pakiet.

Do upraszczania tekstu wykorzystujemy ChatGPT opracowany przez firmę OpenAI. Sprawdziliśmy, jak sztuczna inteligencja radzi sobie z upraszczaniem tekstu, i wykorzystaliśmy jej moc w jasnopisaniu. Wystarczy wkleić tekst i kliknąć guzik Uprość tekst, aby otrzymać poprawioną wersję.

Upraszczanie bazuje na sztucznej inteligencji, która może się mylić. Pamiętaj, żeby sprawdzić tekst przed dalszym wykorzystaniem.
Na co zwrócić uwagę, zanim skorzystam z upraszczania tekstu?
Wykorzystywany do upraszczania tekstu ChatGPT jest narzędziem zewnętrznym, działa na serwerach zarządzanych przez OpenAI. Gdy korzystasz z funkcji upraszczania, zgadzasz się, że Twój tekst będzie przesyłany poza Europejski Obszar Gospodarczy i zgodnie z polityką OpenAI będzie tam przechowywany przez 30 dni.

Pamiętaj, żeby nie używać Jasnopisu do przetwarzania tekstów zawierających dane osobowe, informacje poufne lub jakiekolwiek treści podlegające ochronie. Wybierz inny tekst lub usuń te dane.
Co to jest prosty język?
Prosty język (na świecie zwany plain language) to standard komunikacyjny – zbiór reguł i dobrych praktyk do tworzenia zrozumiałych tekstów. Dzięki nim przeciętny czytelnik może zrozumieć tekst po pierwszym przeczytaniu. W ten sposób może też łatwo znaleźć potrzebną informację i zrobić z niej użytek.
Czy korzystanie z Jasnopisu jest trudne?
Ależ skąd! Korzystanie z Jasnopisu nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania ani wiedzy informatycznej czy lingwistycznej. Po prostu wrzuć tekst i przekonaj się, czy jest trudny! :)
Czy mogę wrzucić do Jasnopisu dowolny tekst?
Prawie :) Jasnopis rozpracowuje teksty napisane po polsku, ale nie o charakterze artystycznym (zwłaszcza poetyckim) – te rządzą się swoimi prawami. Jeśli chcesz uzyskać wiarygodny efekt, tekst powinien liczyć przynajmniej sto wyrazów.

Ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy też używania Jasnopisu do analizowania dokumentów poufnych oraz zawierających dane wrażliwe.
Czego się dowiem dzięki Jasnopisowi?
Podstawową informacją, którą uzyskasz dzięki Jasnopisowi, jest cyfra opisująca poziom trudności tekstu (1 – tekst zrozumiały dla każdego, 7 – tekst zrozumiały dla specjalistów z danej dziedziny).

Ponadto Jasnopis kolorami oznaczy:
  • trudniejsze fragmenty,
  • długie zdania,
  • trudne słowa.

Podpowie też słowa, którymi można zastąpić te trudne.
Jak Jasnopis mierzy trudność tekstu?
Do opisywania trudności tekstu Jasnopis używa trzech wskaźników:
  • poziomu trudności (w skali od 1 do 7) – wyliczanego na podstawie autorskiego wzoru wyprowadzonego przez specjalistów Jasnopisu na podstawie badań psycholingwistycznych;
  • wskaźnika mglistości, czyli Fog Index – jego wartość określa, ile lat należy uczyć się w szkole, żeby zrozumieć dany tekst; twórcą wzoru był Robert Gunnig;
  • indeks Pisarka – skonstruowany przez Walerego Pisarka wzór mierzy współczynniki trudności tekstu na podstawie średniej liczby wyrazów w zdaniu i liczby wyrazów czterosylabowych lub dłuższych.

Więcej o indeksach i sposobach ich obliczania piszemy w książce „Jasnopis, czyli mierzenie zrozumiałości polskich tekstów użytkowych” pod redakcją Włodzimierza Gruszczyńskiego i Macieja Ogrodniczuka. Można ją kupić w formie e-booka w różnych księgarniach.
Jaki poziom trudności powinien mieć mój tekst?
Zastanów się, kto jest Twoim odbiorcą. Czy piszesz dla specjalisty, który ma podobny do Twojego poziom wiedzy i kompetencji oraz dobrze radzi sobie z trudniejszymi, dłuższymi tekstami? Czy może do osoby, która prawdopodobnie rzadko styka się z Twoją branżą? Pamiętaj, że Twój odbiorca może niewiele czytać, mieć dysfunkcje utrudniające odbiór tekstów (np. dysleksję, problemy z koncentracją) lub być cudzoziemcem. Specjalista poradzi sobie z tekstem, który ma poziom trudności 6. Dla niespecjalisty znacznie lepszy będzie poziom 5, a nawet – jeśli to tylko możliwe – poziom 4. Najprostsza zasada jest taka, że im niższy wynik wskaże Jasnopis, tym lepiej.
Dlaczego warto używać prostego języka?
Skuteczny proces komunikacyjny oszczędza wszystkim pracy, czasu i nieporozumień – przekłada się na realne oszczędności finansowe. Dbałość o komunikat dobrze świadczy o nadawcy, zatem wspiera budowanie wizerunku. Łatwy komunikat dociera do większej grupy odbiorców, buduje więc przewagę konkurencyjną i zwiększa liczbę partnerów i klientów.

Prosty język staje się ogólnoeuropejskim standardem w przestrzeni publicznej – lepiej wyznaczać standardy, niż je gonić.
Jakie wykształcenie odbiorcy wybrać w ustawieniach?
Jest to ustawienie pomocnicze. W codziennej pracy najlepiej pozostać przy domyślnej wartości „dowolne”, wtedy akapity trudniejsze od średniej policzonej dla całego tekstu będą oznaczane kolorami jako fragmenty do przeredagowania. Jeśli czujesz, że już dobrze radzisz sobie z obsługą Jasnopisu, spróbuj innego ustawienia. Więcej na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi.

W tej funkcji do sprawdzenia trudności akapitów Jasnopis korzysta z tzw. indeksu mglistości FOG.
Jak skorzystać z dodatku Jasnopis do Microsoft Word?
Dodatek dostępny jest za darmo.

Działa z pakietem Microsoft Office w wersji 2016 lub wyższej oraz z Office 365.

Aby zainstalować dodatek, wyszukaj nazwę „Jasnopis” wśród dodatków pakietu Office i dodaj go jak każdy inny dodatek do Microsoft Word lub pobierz go w AppSource.

Aby korzystać z dodatku Jasnopis do MS Word, musisz posiadać konto w serwisie Jasnopis.pl. Tam wygenerujesz token autoryzacyjny potrzebny do działania dodatku.
Jakie teksty mogę sprawdzać i upraszczać za pomocą dodatku do Microsoft Word?
Korzystanie z Jasnopisu za pomocą dodatku do Worda opiera się na tych samych zasadach, co korzystanie z Jasnopisu poprzez stronę internetową. Teksty do 1800 znaków (lub zaznaczenie tej długości) można zawsze sprawdzić bezpłatnie, a teksty dłuższe i funkcja upraszczania wymagają zakupu pakietu.

Pamiętaj, żeby nie sprawdzać i nie upraszczać tekstów zawierających dane osobowe, informacje poufne lub jakiekolwiek treści podlegające ochronie.
Czy dodatek do MS Word jest lepszy od wersji przeglądarkowej Jasnopisu?
Funkcjonalności dodatku są identyczne z działaniem Jasnopisu przez stronę internetową. Jeśli jednak piszesz dużo tekstów w Wordzie, dodatek bardzo usprawnia pracę – nie musisz już kopiować tekstu i wklejać go na stronie internetowej. Bezpośrednio w oknie MS Word możesz sprawdzić poziom trudności swojego tekstu i automatycznie go uprościć!
Co jeszcze może mi zaoferować Jasnopis?
Jasnopis to zarówno aplikacja, jak i zespół specjalistów. O korzystaniu z aplikacji więcej dowiesz się z instrukcji. Specjaliści natomiast mogą dla Ciebie wykonać audyt tekstów, uprościć Twoje teksty, przeprowadzić szkolenie z zasad prostej polszczyzny i zaawansowanej obsługi aplikacji, przygotować spersonalizowane wytyczne do Twojej dalszej pracy lub służyć radą w kwestiach językowych.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.
Spotkamy się na kawie?
No jasne! :) Bardzo chętnie umówimy się w Warszawie, aby porozmawiać o szerokich możliwościach współpracy.