Poznaj naszą ofertę
Teksty o długości do 1800 znaków możesz za pomocą Jasnopisu sprawdzić bezpłatnie. Natomiast dzięki zakupowi pakietu przeanalizujesz w Jasnopisie teksty dłuższe lub o zupełnie nieograniczonej długości. To znacząco zwiększa wygodę pracy z Jasnopisem! Każdy pakiet umożliwia też skorzystanie z funkcji automatycznego upraszczania tekstu. Pisz jaśniej, daj się zrozumieć!


Pakiet
100 stron
miesięcznie
35,00
brutto
Wybierz
Pakiet
300 stron
miesięcznie
65,00
brutto
Wybierz
Pakiet
bez limitu
stron
150,00
brutto
Wybierz
1 strona liczy 3600 znaków. Teksty krótsze niż 1800 znaków nie są wliczane do limitu stron.
Zapoznaj się z naszym regulaminem
Produkty i usługi
APLIKACJA JASNOPIS.pl
Dostosowana do Twoich potrzeb
Więcej
AUDYT TEKSTÓW
Sprawdzimy zrozumiałość Twoich tekstów
Więcej
UPRASZCZANIE TEKSTÓW
Przystępnie napisane dokumenty
Więcej
SZKOLENIA
Teoria i praktyka prostego pisania
Więcej
WYTYCZNE
Zbiór praktycznych wskazówek do prostszego pisania
Więcej
DORADZTWO
Chcesz przedyskutować pomysły?
Więcej
Aby porozmawiać o ofercie,
skontaktuj się
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czy mogę korzystać z Jasnopisu bezpłatnie?
Za pomocą Jasnopisu możesz bezpłatnie sprawdzić teksty o długości do 1800 znaków.
Jakie teksty można sprawdzić po zakupieniu pakietu?
Dzięki zakupowi różnych pakietów możesz w Jasnopisie analizować dłuższe teksty lub o zupełnie nieograniczonej długości. To znacząco zwiększa wygodę pracy z Jasnopisem!
Jak naliczane są strony w pakietach?
Stronę liczymy jako 3600 znaków (co odpowiada dwóm stronom znormalizowanego maszynopisu). Teksty krótsze niż 1800 znaków nie wliczają się do Twojego pakietu – są zawsze bezpłatne. Dopiero dłuższe teksty wykorzystują Twój limit.
Jak uprościć tekst za pomocą Jasnopisu?
Aby zacząć korzystać z funkcji upraszczania, wystarczy kupić dowolny pakiet.

Do upraszczania tekstu wykorzystujemy ChatGPT opracowany przez firmę OpenAI. Sprawdziliśmy, jak sztuczna inteligencja radzi sobie z upraszczaniem tekstu, i wykorzystaliśmy jej moc w jasnopisaniu. Wystarczy wkleić tekst i kliknąć guzik Uprość tekst, aby otrzymać poprawioną wersję.

Upraszczanie bazuje na sztucznej inteligencji, która może się mylić. Pamiętaj, żeby sprawdzić tekst przed dalszym wykorzystaniem.
Na co zwrócić uwagę, zanim skorzystam z upraszczania tekstu?
Wykorzystywany do upraszczania tekstu ChatGPT jest narzędziem zewnętrznym, działa na serwerach zarządzanych przez OpenAI. Gdy korzystasz z funkcji upraszczania, zgadzasz się, że Twój tekst będzie przesyłany poza Europejski Obszar Gospodarczy i zgodnie z polityką OpenAI będzie tam przechowywany przez 30 dni.

Pamiętaj, żeby nie używać Jasnopisu do przetwarzania tekstów zawierających dane osobowe, informacje poufne lub jakiekolwiek treści podlegające ochronie. Wybierz inny tekst lub usuń te dane.
Czy korzystanie z Jasnopisu jest trudne?
Ależ skąd! Korzystanie z Jasnopisu nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania ani wiedzy informatycznej czy lingwistycznej. Po prostu wrzuć tekst i przekonaj się, czy jest trudny! :)
Czy mogę wrzucić do Jasnopisu dowolny tekst?
Prawie :) Jasnopis rozpracowuje teksty napisane po polsku, ale nie o charakterze artystycznym (zwłaszcza poetyckim) – te rządzą się swoimi prawami. Jeśli chcesz uzyskać wiarygodny efekt, tekst powinien liczyć przynajmniej sto wyrazów.

Ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy też używania Jasnopisu do analizowania dokumentów poufnych oraz zawierających dane wrażliwe.
Czego się dowiem dzięki Jasnopisowi?
Podstawową informacją, którą uzyskasz dzięki Jasnopisowi, jest cyfra opisująca poziom trudności tekstu (1 – tekst zrozumiały dla każdego, 7 – tekst zrozumiały dla specjalistów z danej dziedziny).

Ponadto Jasnopis kolorami oznaczy:
  • trudniejsze fragmenty,
  • długie zdania,
  • trudne słowa.

Podpowie też słowa, którymi można zastąpić te trudne.
Jak Jasnopis mierzy trudność tekstu?
Do opisywania trudności tekstu Jasnopis używa trzech wskaźników:
  • poziomu trudności (w skali od 1 do 7) – wyliczanego na podstawie autorskiego wzoru wyprowadzonego przez specjalistów Jasnopisu na podstawie badań psycholingwistycznych;
  • wskaźnika mglistości, czyli Fog Index – jego wartość określa, ile lat należy uczyć się w szkole, żeby zrozumieć dany tekst; twórcą wzoru był Robert Gunnig;
  • indeks Pisarka – skonstruowany przez Walerego Pisarka wzór mierzy współczynniki trudności tekstu na podstawie średniej liczby wyrazów w zdaniu i liczby wyrazów czterosylabowych lub dłuższych.

Więcej o indeksach i sposobach ich obliczania piszemy w książce „Jasnopis, czyli mierzenie zrozumiałości polskich tekstów użytkowych” pod redakcją Włodzimierza Gruszczyńskiego i Macieja Ogrodniczuka. Można ją kupić w formie e-booka w różnych księgarniach.
Jaki poziom trudności powinien mieć mój tekst?
Zastanów się, kto jest Twoim odbiorcą. Czy piszesz dla specjalisty, który ma podobny do Twojego poziom wiedzy i kompetencji oraz dobrze radzi sobie z trudniejszymi, dłuższymi tekstami? Czy może do osoby, która prawdopodobnie rzadko styka się z Twoją branżą? Pamiętaj, że Twój odbiorca może niewiele czytać, mieć dysfunkcje utrudniające odbiór tekstów (np. dysleksję, problemy z koncentracją) lub być cudzoziemcem. Specjalista poradzi sobie z tekstem, który ma poziom trudności 6. Dla niespecjalisty znacznie lepszy będzie poziom 5, a nawet – jeśli to tylko możliwe – poziom 4. Najprostsza zasada jest taka, że im niższy wynik wskaże Jasnopis, tym lepiej.
Dlaczego warto używać prostego języka?
Prosty język ułatwia rozumienie każdemu odbiorcy. Niezależnie od tego, jak dobrze jesteśmy wykształceni czy jak świetnie znamy konkretną tematykę, musimy włożyć dużo wysiłku w lekturę tekstu, który ma bardzo długie zdania lub jest źle skomponowany. Różni odbiorcy mają różne potrzeby. Jeśli przygotowujesz tekst dla fachowca, nie musisz upraszczać słownictwa (zwłaszcza fachowych, branżowych terminów) – zrozumiecie się bez trudu. Pamiętaj jednak o dostosowanej do potrzeb odbiorcy kompozycji (przejrzystość, dobra kolejność informacji itp.) i prostej budowie zdań (nawet fachowcy nie lubią zdań złożonych z kilkudziesięciu wyrazów). Jeżeli piszesz do niespecjalisty, zwróć uwagę także na słownictwo. Postaraj się zastąpić fachowe zwroty ogólnie znanymi słowami. Jeśli to niemożliwe, podaj wyjaśnienia lub przykłady, które pomogą odbiorcy.
Jakie wykształcenie odbiorcy wybrać w ustawieniach?
Jest to ustawienie pomocnicze. W codziennej pracy najlepiej pozostać przy domyślnej wartości „dowolne”, wtedy akapity trudniejsze od średniej policzonej dla całego tekstu będą oznaczane kolorami jako fragmenty do przeredagowania. Jeśli czujesz, że już dobrze radzisz sobie z obsługą Jasnopisu, spróbuj innego ustawienia. Więcej na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi.

W tej funkcji do sprawdzenia trudności akapitów Jasnopis korzysta z tzw. indeksu mglistości FOG.
Co jeszcze może mi zaoferować Jasnopis?
Jasnopis to zarówno aplikacja, jak i zespół specjalistów. O korzystaniu z aplikacji więcej dowiesz się z instrukcji. Specjaliści natomiast mogą dla Ciebie wykonać audyt tekstów, uprościć Twoje teksty, przeprowadzić szkolenie z zasad prostej polszczyzny i zaawansowanej obsługi aplikacji, przygotować spersonalizowane wytyczne do Twojej dalszej pracy lub służyć radą w kwestiach językowych.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.
Spotkamy się na kawie?
Bardzo chętnie! :) Umówmy się w Warszawie, aby porozmawiać o szerokich możliwościach współpracy.